דף הבית
    אודות
    אותיות לפי הקבלה
    גורלות
    גורל השם
    גורל המסעות
    התאמת מזלות
    מזלות ויסודות
    מזלות הקבלה
    כח המזל
    זוגיות
    סגולות החודשים
    סגולות וקמיעים
    סגולות הפרנסה
    שם האדם
    פרשת השבוע
    שיעורים
    תלמוד הספירות
    תפילות כלליות
    מכתבים
    מאמרים
    חגים ומועדים
    גלריה תמונות
    מוזיקה
    צור קשר
    קבלה
    תמונות הרבי
    ספר איש ישר
    בדיקת הזוגיות
    שם האדם
    הבהרה משפטית
    סוד ההצלחה
    ארומותרפיה
    הצלחה בזוגיות
    היכרות עם עולמות
    כוח המזל
    אין שם טוב או רע
    אבנים
    התיקון הכללי
    הצלחה בזוגיות
    כעס
    אין יאוש
    הפרשת חלה
    ימים בחודש
    אותיות מיצגות
    אותיות וספירות
    פתרון החלומות
    קאוצ'ינג
    כוכב וחודש
    צדיק ורע לו
    תדר הבית
    חתן וכלה
 
קאוצ'ינג
קאוצ'ינג
 
    
 
מאמרים מפורסמים מאת שמרית אלישע     
 
 

 

מחזירים את השליטה במושכות לידיים!!!

העניינים הלא פתורים של החיים.\מאת שמרית אלישע ,מאמנת אסטרטגית  אינטגרטיבית ,עו"ס ,מרכז לילד ולמשפחה . 0523451834

 

מי מנהל  לנו את החיים ,אנחנו או הנסיבות?

כמה פעמים קרה לכם ,שעשיתם משהו ,שהביא לתוצאות לא רצויות ,ובכל זאת המשכתם לעשות אותו?

כמה פעמים חזרתם על אותם הדברים ובכל זאת ציפיתם  שהתוצאות ישתנו?

כמה פעמים נפלתם לאותם הבורות. חזרתם על אותם השורות וחשבתם ,שהפעם זה יתרחש אחרת?

אם אין לכם דברים כאלה ,כנראה שעברתם בהצטיינות מופלגה  את מבחן בית הספר של  החיים!

אבל אם הסנריו הזה  נשמע מוכר, מה שנשמע  יותר הגיוני ו...(עניו) ,כנראה שאתם ,כמו כולם,מצליחים במקומות שאחרים מצליחים פחות  ונופלים לאותם הבורות המוכרים לכם ,במקומות .שאחרים יודעים להפעיל מנגנונים יותר יעילים.

איננו עוסקים בשיפוט והשוואה , אנחנו עוסקים ב"מיקסום"  הפוטנציאל האישי ,אנחנו מחפשים את הנוסחה האישית והמיוחדת לכל אדם , את התיקון האישי שלו .שייתן לו את הדרך הנכונה לו ביותר ,  ויפתח לו   חלון הזדמנויות   ,למסע התפתחות שבכוחו  להביא לידי ביטוי מיטבי  את  היכולות ,הכישורים ,הפוטנציאל ,והייעוד שלו  בחיים.

אז מה יכול לעזור לנו לנהל את החיים בהצלחה?

ראשית נבין מהי הצלחה? במה היא נמדדת.? מי קובע אותה? מתי נדע שהיא הושגה? כיצד היא תיראה במציאות?

יש אנשים שיגדירו הצלחה ,בעיניים חברתיות ,(ובכל חברה המדדים משתנים , )

ויש כאלו ,שסגנון אישיותם  מספיק יציב  כך שהם יכולים  לספק  לעצמם את ההגדרות שלהם ,

אלו טיפוסים שמחוברים יותר אל  האני האוטנטי  .שלהם

אם נגדיר הצלחה במדדים חברתיים (האני החברתי) הרי שבחברה המערבית  ההצלחה נמדדת ב -3 "כפים"(כ)

כסף, כבוד, כוח

בחברה החרדית  יתנו אולי יותר  משקל." לייחוס ",ילדים מוצלחים,יראת שמיים  (עד כמה שאנו יכולים להתיימר להבין מה השני ...),  ויוסיפו איכויות ערכיות ואנושיות שונות ,בהתאם ל"גירסא דינקותא" של כל חצר,, יש שיעריכו יותר למדנות ,יש שיעריכו יותר  את פשטות המידות,יש שיתנו יותר משקל למוסר ,ויש שיעריכו יותר את עבודת ה' מתוך שמחה .

יתכן אפילו ,שהיחס לכסף כבוד וכוח יהיה יחס מבטל , או מזלזל אך אם נבחן את ההתנהגות בפעל מעבר להצהרה ,יתכן ונגלה שמי ש"מאמין" שכסף  משחית , לא ממש יתנגד שיהיו לו כמה מ"זה" בחשבון(לטובת שידוך הילדים ,כמובן,)אני אישית ,פגשתי אנשים שטענו שכסף זה לא הכול בחיים

ויש בו אפילו השפעה שלילית על המידות,

אבל כמעט ולא נתקלתי באנשים ,שממש וויתרו עליו ,או שהסכימו שמנהל הבנק שלהם ירשום קו קטן(בשפה המתמטית ה"מקצועית" –מינוס) ליד יתרת קופת הגמל או הע"וש  שלו .

 המושג כבוד -יש אנשים שייטיבו למלמל  שהכבוד בורח ממי שרודף אחריו וכיוב"ז ,אבל יצאו למסעות  הטפה פוריטניים  ,כשהשכן יזרוק מילה לילד על ה"הורים " הלא אחראים שלו. או כשלא יקבל "עליה" בבית הכנסת,או כשאשתו לא תעשה "רצונו"

מה לגבי כוח ועצמה –מי מביננו לא היה רוצה להיות בעל יכולות כריזמה ?,לקבל החלטות באפן עצמאי? להגדיר מטרות בחיים ולהתקדם לעברן?להיות מרושת חברתית( בשפה "המקצועית"-שמור לי ואשמור לך)

אז בואו נדבר "ביזנס " ונתחיל להסתכל לאמת (ולעצמנו)בעיניים  ,

עד כאן נגענו(על קצה המזלג )במושג "האני החברתי "

מה לגבי האני האוטנטי?-

מהם הערכים המרכיבים אותו ? ומה אם החברה בה אני חי מגדירה נורמות וציפיות שאינן תואמות את המקום העכשווי שלי?

ערכים כמו :הגשמה עצמית,בריאות,עמדה ,שונות –מושגים שיכולים להיות ב"נפשו " של הפרט ,אך לא תמיד נכללים  באג'נדה החברתית ולא תמיד יש לגביהם קונצנזוס ..

דוגמה :משפחה בקהילה חרדית בה הצפיות מאד מסויימות וידועות לגבי חינוך ,

למשפחת עפרוני ילד שנולד עם רמת אנרגיה גבוהה מן המקובל בבית ספרנו. (היפר אקטיבי) ילד שאוהב אדרנלין  ומחפש ריגושים, ,הוא אוהב לחשוף את עצמו לסכנות . משחק באש ,מטפס ,משחק עם אינסטרומנטים מסוכנים ,מפרק ,ועושה לסביבתו הקרובה והרחוקה "סדנאות שליטה בכעסים"  יום יום ,ןשעה שעה,  במשך שנים המשפחה לא רואה יום ולא לילה , על פוקוס העדשה יושב התכשיט במלוא הדרו ופעלתנותו הילד עובר סוללת פסיכיאטרים ,אישפוזים ,ודיו רב נשפך על גבי גליונות  מצהיבים לגבי  הדיאגנוזה והפרוגנוזה הפסימית שלו ,-לימים ההורים מגיעים לייעוץ ,ומגלים ,שהילד אינו "פסיכי " אלא,בסך הכל יש לו "מתנות "אחרות  שהקדוש ברוך הוא חנן אותו .ילד שאם ינותב נכון (ולא במסגרת עיונית) יכול להיות אסטרטג אמיץ במערך התחנה  לכיבוי האש –מה שהרבה "בחורים" בני טובים לא יעיזו לעשות מאחר והדבר כרוך בסיכון חיים ,

סוף כל סוף-מברכים ההורים "שנתן לשכווי בינה ,להבחין בין יום ובין לילה " בכוונה גדולה ,

 אלא ,שמסתבר שהמציאות עולה על כל  נורמה ,ויש פערים רבים בין מערכת הערכים  הצרופה כפי ,שהיא ארוזה בספר ,ובין המקרה המיוחד של משפחת עפרוני.–לכל כלל יש יוצא מן הכלל , (כמו למשל הכלל של פיקוח נפש דוחה שבת ).והשאלה הנשאלת היא , במציאות שנוצרה ,כמה היוצא מן הכלל  מגדיר כלל חדש ,שיש להתייחס אליו ,ולהגדיר אותו כסעיף משנה הראוי להתייחסות החינוכית והחברתית הראויה .  ובמילים אחרות ,האם התובנות החדשות ,הביאו למשפחת עפרוני (ושכמותה)-גואל ? או שהחברה עדיין שופטת אותה כחריגה וה"אסטרטג" הפוטנציאלי שלנו הופך ל"נער שוליים" רק משום שניחן בכישורים קצת שונים (ואולי אפילו יקרי מציאות) ביחס למה שהחברה מגדירה באג'נדה של ה"אני החברתי" שלה???

כך שמסתבר, שלעיתים קיים פער בין מה שאנו מצהירים ,למה שאנחנו עושים 

מה שמסביר את הפער זה מערכת התפיסות  שלנו.

ילד שיכול להיות דמות משמעותית ותורמת לחברה  ,נמק בבית כי החברה שופטת אותו (ואת הוריו ה",לא מחנכים") על כך שאינו לומד במסגרות המקובלות  

והא לנו ,יוצא מן הכלל"  שתחת לקבל התייחסות מתאימה ,במסגרת הכלל ,-הופך לחריג ולמתכון להחלפת קבוצת ההתייחסות  וההשתייכות שלו.

וזה המקום להבהיר 3 מושגים סוציולוגים משמעותיים. שמשפיעים על חיי ילדנו.

קבוצת השתייכות-הקבוצה אליה האדם שייך (ג'נדר,גיל,מוצא ,לאום,דת...)

קבוצת התייחסות-קבוצה אליה האדם שואף להצטרף,

קבוצת שוליים-מי שנדחה על ידי הקבוצות.ונמצא ללא הגדרה שייוכית.,בדרך כלל נמצא אותם בשוטטות ,

אז בואו נדבר "ביזנס" ונתחיל להסתכל לאמת בעיניים.

איך חיים עם הפער הזה שבין מושגי ההצלחה החברתיים,ובין מושגי ההצלחה  האינדוודואליים (האוטנטים)? צעד שעבור ילד כזה הוא ענק  עבור ילד אחר הוא טריוויאלי , ילד "מסומן" שמגיע לבית הכנסת ו"נחשף" למבטי הסקרנות והביקורת  של החברה לא עושה את אותה הדרך כמו ילד שזה הדבר הטיבעי ביותר עבורו.(כי רמות האנרגיה שלו ממוצעות למדי...)

וזוהי  רק אחת מהסוגיות  שפיתרון נכון שלהם קשור במושגים," הצלחה בחיים." "אני אוטנטי" ,ו-"אני חברתי."

אבל זה עוד לא הכל

כפי שראינו זו דוגמה קטנה .הממחישה את ההבדלים הרבים בתפיסות העולם בין אנשים שונים.למעשה אין מושג  שאין לנו אמונות לגביו.למשל ,"כסף" :איך יתנהל אדם שמאמין ש"כסף הולך לכסף" מול אדם ,שמאמין ש"צריך לשמור גרוש ליום פורענות" או מי שמאמין ש"כסף בא וכסף הולך. (מתייחס לכסף כמו לכסף של מונופול)

אותן "אמירות " הן האמונות שרכשנו לגבי המושגים השונים המקיפים את חיינו ,בריאות, אסתטיקה,חינוך,הצלחה , וכיוב"ז.

-אמונה היא קונספט שיצרנו לעצמנו ,שהופך לפילטר דרכו אנו מודדים את ההתרחשויות והנסיבות אליהן אנו נקלעים. למעשה ,מרגע שגיבשנו עמדה לגבי מושג מסויים ,המפגש איתו ,מעמיד אותו בקונפרונטציה  עם מה ש"ידוע " לנו עליו.אם אנו מאמינים שיש רק דרך אחת לחנך ילדים "אנרגטים"

א לא נהיה פתוחים לאפשרויות יצירתיות יותר.

ב המפגש עם המציאות יעבור דרך  שני מסננים –או שהמציאות תוכיח  שצדקנו ,או שנשנה את האמונה שגיבשנו  בהתאם למה שאנו מגלים..

ככל שיש לנו את היכולת לעדכן את האמונות בהתאם למערכת העובדות ,שהמציאות מציבה בפנינו –אנו ברמת התפתחות גבוהה יותר.

כאן אנחנו נכנסים לסוגיה של אמונות מגבילות (מלשון גבול והגבלה ) מול אמונות מקדמות , יש אמונות שנותנות לנו מידע נכון על המציאות ועוזרות לנו לנהל את חיינו באופן פונקציונאלי(מתפקד) אמונות אלה ניזונות מ"חוקי חיים" –שכשמם ,כן הם חוקים ,(שיש להם תקיפות בכל זמן ומקום כמו חוקי הטבע והפסיכולוגיה כדוגמת חוק המשיכה ,חוק הצופן האנושי...) –אילו הן האמונות המקדמות .

ויש אמונות שנשענות על אמונות סבתא  או מסקנות שהגענו אליהן בגיל מוקדם  שכבר לא מעודכנות לנו לחיינו הבוגרים .כמו –כשרעבים –בוכים .אמונה זו שירתה אותנו כשהיינו פעוטות  –כשאנו מתבגרים –זה לא ממש מתאים ,-נראה לכם מגוחך?-ממש לא  זה רק "מתלבש" אחרת. מכירים את הבעל ,שמגיע הביתה והאוכל לא מוכן ואז הוא נעלב שאשתו לא מכבדת אותו???  או זה שיושב במסעדה ודופק על השולחן ,למה זה לוקח כל כך רבה זמן???

 מכל מקום ברור כי איכות האמונות  קובעת  את מהות ומשמעות החיים ,וזאת מסיבה פשוטה –חוק המשיכה (, נדבר עליו  בהמשך ).מושך לחיינו את הנסיבות ,שהן למעשה המראה של מחשבותינו .חוק המשיכה הינו רק פריט אחד ברשימת "חוקי החיים "המתקיימים בחיינו ,-גם בנושא זה  נדון בהרחבה בגיליונות הבאים.

אם נסכם בשאלה שפתחנו –מה קובע את ההצלחות שלנו בחיים ,הרי שאנחנו מדברים על איזון נכון בין האני החברתי ,והאני האוטנטי, הייחס שבין האמונות  המקדמות מול אמונות מגבילות,,והיכולת לחיות בשלום  עם חוקי החיים ,מבלי להתווכח איתם. אם הדברים היו כל כך פשוטים הם לא היו כל כך  מרתקים

מסתבר שאיזון שכזה  הוא  שונה מאדם לאדם ,

אלא ,שבתוך השונות ,קיימת חוקיות (זוכרים את חוקי החיים?)  המגדירה את המאפיינים המשותפים לכל קבוצה ,

מסתבר  שישנה טיפולוגיה של 9 טיפוסים , 9 סגנונות חיים ,שבמבט ראשון קשה להבחין בהבדלים המהותיים בניהם,לכל טיפוס אסטרטגיות חיים שונות .הגדרה עצמית שונה ,דרייברים שונים ,פחדים ומחסומים שונים תפיסת עולם ,ואמונה בסיסית אחרת ,חולשות, מתנות (חוזקות) ,פוקוס אוטומטי.,סגנון דיבור .אוצר מילים ו...שפה –אחרת

כן ,מסתבר שמגדל בבל אינו  רק מושג מיקראי ,היסטורי ,ערכאי, אלא  ערך נצחי בעל השתמעות פסיכולוגית  המסביר את  הסיכויי להצליח במערכות יחסים.עם הבעל,האישה, הילדים, החברים, ובעבודה .

כשמכירים את הבדלי השפות ניתן  "לתרגם" אותן ,  לשפות של השותפים שלנו לחיים.

להפוך משבר יחסים  להזדמנות (בבגדי עבודה)  ,ולגלות  כי החיים  הם גלריה מרהיבה של  דמויות אנושיות מרתקות .

ויחסים – הם מסע של התפתחות וצמיחה .

והאופן שבו נתפוס  את החיים יהפוך את המפגש איתם למשבר או להזדמנות

 

מאת שמרית אלישע ,מאמנת אסטרטגית  אינטגרטיבית ,עו"ס ,מרכז לילד ולמשפחה . 0523451834

 

 בברכה ובהצלחה

 

לוח שנה 
© כל הזכויות שמורות ליהושע אוזן, אין לגולש רשות כלשהי להעתיק ו/או לעשות כל שימוש בתכנים, בתמונות ובשאר החומרים המופיעים באתר, אלא אם צוין אחרת.